
Stripboeken als stem van overlevenden
Om te begrijpen hoe deze verhalen in beeld tot leven komen, organiseert SPUI25 op 18 juni het event Visualizing Survivors’ Voices. Tijdens deze avond worden de perspectieven van getuigen, kunstenaars en onderzoekers belicht om te laten zien hoe persoonlijke verhalen over massaal geweld in stripboeken worden vastgelegd en gedeeld. Het event is onderdeel van het internationale onderzoeksproject Survivor-Centred Visual Narratives, waarin wordt onderzocht hoe overlevenden van genocide en ander massaal geweld in dialoog met striptekenaars hun ervaringen kunnen verbeelden. Eén van de voorbeelden is een Syrische oorlogsvluchteling die zijn verhaal vastlegde samen met een kunstenaar. Wat betekent het om zulke verhalen in stripvorm te vertellen? En hoe kunnen ze helpen om geweld en herinnering beter te begrijpen?
Over de sprekers
Verschillende sprekers zullen vanuit hun eigen achtergrond en expertise over het onderwerp praten. Twee van de sprekers zijn NIOD-onderzoekers Kees Ribbens en Uğur Ümit Üngör. Kees heeft een grote belangstelling voor de manier waarop oorlogen en genocides worden herinnerd en weergegeven en is een fanatiek lezer van graphic novels. Uğur zijn interessegebieden zijn genocide en massaal geweld, met een bijzondere focus op het moderne en hedendaagse Midden-Oosten. Ook is hij medeleider van de onderzoekscluster Irak & Syrië in het Survivor-Centred Visual Narratives Project. De andere sprekers zijn Akram al-Saud, overlevende van het Syrische regime en voormalig architectuurstudent uit Aleppo, Andrea Webb, docent aan de Universiteit van British Columbia en mededirecteur van het Survivor-Centred Visual Narratives Project, Charlotte Schallié, hoogleraar aan de Universiteit van Victoria en projectleider van het Survivor-Centred Visual Narratives Project en Tobi Dahmen, striptekenaar en illustrator, bekend van onder andere Fahrradmod en Columbusstrasse.
Dit internationale project sluit aan op een eerdere samenwerking tussen getuigen, onderzoekers en striptekenaars, die zich richtte op het vertellen van verhalen in beeld en op onderwijs over de Holocaust en mensenrechten. Hieruit zijn onlangs twee stripboeken voortgekomen: But I Live: Three Stories of Child Survivors of the Holocaust en Emmie Arbel. The Color of Memory.
Meer informatie kan je vinden op de website van SPUI25.