Ga direct naar: Inhoud
-
Activiteiten
Activity theme

Roofkunst ontrafeld #1 - Machteld van Voskuilen

Het Expertisecentrum Restitutie (ECR) van het NIOD en Verzetsmuseum Amsterdam presenteren 'Roofkunst ontrafeld', een reeks van drie lezingen die zich richt op de minder belichte kanten van roofkunst en restitutie. Historici verbonden aan het NIOD presenteren recent onderzoek en verrassende inzichten en gaan de dialoog aan met het publiek.

Roofkunst ontrafeld #1 - Machteld van Voskuilen

In de eerste lezing zal NIOD-onderzoeker Machteld van Voskuilen ingaan op de lang onderbelichte rol van vrouwen op de Nederlandse kunstmarkt tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bachstitz, Rosenbaum, Van Lier: deze bekende van oorsprong Joodse kunsthandel associëren we met hun mannelijke eigenaars. Maar hoe gingen vrouwen om met de grootschalige kunstroof door de Duitsers? En hoe speelden ze een actieve rol in het redden van hun geliefden en hun kunsthandel?

Na afloop zal Laurien Vastenhout reageren op de lezing. Laurien is onderzoeker bij het NIOD en coördinator van de Master 'Holocaust and Genocide Studies' van de Universiteit van Amsterdam. Ze richt zich in haar huidige onderzoek op zogenoemde ‘gemengd gehuwden’ – Joden die tijdens de Holocaust met niet-Joden waren getrouwd – waarvoor zij in 2023 een VENI-beurs van NWO ontving. 

Yuki Kho zal als moderator de middag in goede banen leiden. Yuki is cultuurjournalist en programmamaker en onder andere werkzaam als eindredacteur van Nooit Meer Slapen bij de VPRO. Na afloop is er ruimte voor vragen uit het publiek.
 

Tickets en passe-partout

Een kaartje kost €15 is en is te koop via de website van het Verzetsmuseum. Een passe-partout voor alle drie de lezingen kost €34. Studenten, Vrienden van het Verzetsmuseum, Museumkaart- en Stadspashouders betalen €10 voor een kaartje en €22,50 voor een passe-partout. Bij de prijs is de afsluitende borrel inbegrepen.

Roofkunst ontrafeld #2 - Daniël Hendrikse 

Wat te doen met objecten waarbij mogelijk sprake is van gelaagd bezitsverlies: eerst onder invloed van kolonialisme en vervolgens door toedoen van de Duitse bezetter? Onderzoek naar kunstroof tijdens WOII en naar koloniale collecties wordt meestal gescheiden, waarbij wetenschappelijke specialisatie en morele bezwaren een samenhangende studie in de weg staan.

Op donderdag 9 april zal NIOD-onderzoeker Daniël Hendrikse aan de hand van concrete voorbeelden het historisch kruispunt tussen beide onderzoeksvelden verkennen. 

Roofkunst ontrafeld #3 - Maarten van den Bent

In september 2025 besloot de Nederlandse overheid dat een verzameling van maar liefst 28.000 fossielen uit de collectie van Naturalis teruggaat naar Indonesië. Deze Dubois-collectie werd al decennialang door Indonesië teruggevraagd. Minder bekend is echter dat de roep om restitutie al in de koloniale tijd klonk.

Op donderdag 28 mei zal NIOD-onderzoeker Maarten van den Bent ingaan op de vraag wat het belang was van deze ‘wetenschappelijke collectie’ voor zowel Nederlanders, Indische Nederlanders als Indonesiërs.

Deel deze pagina

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

NIOD
Herengracht 380
1016 CJ Amsterdam
020 52 33 800
Openingstijden studiezaal
  • Di - Vr09:00 - 17:30 u
  • Gesloten op maandag
Let op: het NIOD zelf is op maandag gewoon geopend.